Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

EFEKT Budownictwo Jakub Olczyk

Krosno

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Autor: EFEKT Budownictwo Jakub Olczyk, publikacja: 2023-06-05

Styropian to jeden z najpopularniejszych materiałów używanych do ocieplania elewacji. Ma doskonałe właściwości termoizolacyjne. Jest lekki i łatwy w montażu. Nic więc dziwnego, że stał się czołowym produktem w branży budowlanej. W tym artykule przedstawimy różne rodzaje styropianu do ocieplenia domu. Z pewnością pomoże to w dokonaniu odpowiedniego wyboru.

Ocieplanie elewacji – zdjęcie autorstwa EFEKT Budownictwo Jakub Olczyk

Jakie są grubości styropianu na elewację?

Wybór najlepszego styropianu na elewację to kluczowy krok w procesie ocieplania budynku. Na ocieplenie domu najczęściej wybierany jest styropian biały. Odpowiedni wybór zależy od wielu czynników. Są to m.in. właściwości termoizolacyjne, klasa reakcji na ogień i wytrzymałość na wilgoć. Na rynku znajdziemy wiele firm oferujących styropian o różnej grubości. To, jaką grubość wybierzemy, będzie miało wpływ na skuteczność izolacji. Nie wszystkie grubości bowiem sprawdzą się w każdym przypadku. Poniżej przedstawimy główne zastosowania styropianu o grubościach 5, 10, 15 i 20 cm.

  1. Grubość 5-10 cm. Służy do wzmocnienia izolacji już istniejącego budynku. Sprawdzi się także przy ograniczonej przestrzeni na elewacji.
  2. Grubość 10-15 cm. Stosowana w nowych budynkach i przy remontach. Zapewnia dobre właściwości izolacyjne w umiarkowanych warunkach klimatycznych.
  3. Grubość 15-20 cm i więcej. Polecany dla ekstremalnych warunków klimatycznych. Wszędzie tam, gdzie wymagana jest wysoka izolacja termiczna.

Znamy już podstawowe grubości styropianów na elewację. Jednak sama grubość to nie wszystko. Warto wziąć pod uwagę także inne czynniki styropianu. Ważnym czynnikiem jest tutaj klasa reakcji na ogień. Każdy chce przecież mieszkać w bezpiecznym domu. Istotna jest także gęstość styropianu oraz jego wytrzymałość na wilgoć. Dobrej jakości styropian powinien spełniać odpowiednie normy i mieć odpowiednie atesty. Analizując wszystkie czynniki, jesteśmy w stanie dobrać odpowiedni materiał. Wpłynie to maksymalne na zmniejszenie strat ciepła. Poprawi także efektywność energetyczną budynku. A wykonanie ocieplenia domu ma właśnie takie zadanie!

Polecamy: Audyt energetyczny – co to jest i do czego służy?

Jaki styropian jest cieplejszy?

Dla większości z nas parametry styropianów nie są zrozumiałe. Mało kto wie, na co zwrócić uwagę, wybierając styropian do ocieplenia domu. Ze wskaźnikami określającymi jakość tego materiału spotykamy się dopiero wtedy, kiedy zaczynamy interesować się tematem. Trafiamy wówczas na termin: współczynnik przewodzenia ciepła lambda (λ). Co on w ogóle oznacza? Współczynnik przewodzenia ciepła (lambda lub λ) to liczba, która mówi nam, jak szybko materiał przewodzi ciepło. Im niższa wartość lambda, tym lepiej materiał izoluje przed przepływem ciepła. To oznacza, że materiał o niskim lambda skuteczniej zatrzymuje ciepło wewnątrz budynku. Ważne jest, aby wybrać materiał z jak najniższym współczynnikiem lambda przy izolowaniu budynku. Zapewni to lepszą ochronę termiczną i zmniejszy straty ciepła. Tak więc można powiedzieć, że cieplejszy będzie styropian z niską wartością lambda.

Jaki styropian wybrać – biały czy grafitowy?

Na rynku możemy spotkać styropian w różnych kolorach. Standardowy biały styropian coraz częściej zastępowany jest grafitowym. Są to dwa różne rodzaje styropianu. Mają odmienne właściwości izolacyjne. Planując ocieplenie domu, warto znać cechy obu materiałów. Zauważalną na pierwszy rzut oka różnicą jest kolor. Biały posiada jednak wyższy współczynnik przewodzenia ciepła. Jest więc polecany przy umiarkowanych warunkach klimatycznych. Często stosowany jest do podstawowego ocieplenia budynku. Jego plusem jest niższa cena niż w przypadku grafitowego. Jednak styropian grafitowy posiada niższy współczynnik lambda. Zapewnia więc lepszą izolację termiczną. Będzie więc stanowił lepszą ochronę przed utratą ciepła. Sprawdzi się w przypadku wymagających warunków klimatycznych. Styropian grafitowy będzie więc idealnym wyborem, jeśli zależy nam na maksymalnej efektywności energetycznej.

Niemałe znaczenie ma też kolor styropianu dla ekipy montażowej. Biały styropian bowiem może być trudniejszy w montażu. Zwłaszcza latem, kiedy nasłonecznienie jest wielkie. Biały styropian może się odkształcać od zbyt wysokiej temperatury. Konieczne wówczas okazuje się użycie siatek przeciwsłonecznych na rusztowania. Taka sytuacja nie ma miejsca w przypadku styropianu grafitowego.

Niezależnie od tego, czy wybierzesz styropian biały, czy styropian grafitowy warto już przy zakupie zapytać o możliwość frezowania płyt. Takie rozwiązanie zmniejszy ryzyko odkształcenia się materiału. Zapobiegnie także powstawaniu prześwitów między płytami.

Podsumowując, wybór styropianu do ocieplania domu zależy od wielu czynników. Aby uzyskać najlepszy efekt, należy uwzględnić lokalne warunki. Warto skonsultować się z profesjonalistą, który zaproponuje najlepsze rozwiązanie. Odpowiednio dobrany styropian pozwoli zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Zwiększy także efektywność energetyczną Twojego budynku. Jest to wybór na lata. Warto więc poświęcić czas i wybrać rozwiązanie odpowiednio dopasowane do potrzeb.

Chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej? Sprawdź: Ocieplanie styropianem – instrukcja krok po kroku, cena, często popełniane błędy

Ocieplanie elewacji - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 69 614 Specjalistów od Ocieplania Elewacji najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o ocieplaniu budynków